BAJKOTERAPIA

Wychodząc naprzeciw problemowi niedostatecznej ilości kadry pomocniczej pracującej w szpitalach opracowaliśmy projekt „OPOWIEM CI BAJKĘ”, adresowany do najmłodszych pacjentów. Celem projektu jest udzielenie dzieciom psychologicznego i pedagogicznego wsparcia poprzez zajęcia z bajkoterapii, a także pomoc pracującym na oddziałach dziecięcych psychologom i pedagogom oraz w organizowaniu najmłodszym zajęć popołudniowych.
Zapraszając do współpracy zapewniamy, ze Państwa pomoc przyczyni się do realizacji projektu, którego podstawowym celem jest zmniejszanie napięć emocjonalnych występujących u hospitalizowanych dzieci i tym samym umożliwienie im szybszego powrotu do pełnego zdrowia.

Podstawą Projektu jest bajkoterapia, której głównym zadaniem terapeutycznym jest eksterioryzacja (projekcja) ze sfery emocjonalnej w świat fantazji dziecięcych lęków i niepokojów, a poprzez dobrze zbudowaną fabułę bajki dodanie dziecku otuchy, przywrócenie optymizmu i wskazanie pozytywnych aspektów kryzysowych sytuacji.

Dzieci jednak nie są pozostawione same w świecie fantazji – studenci psychologii i pedagogiki pomagają im poprzez dobrą z nimi rozmowę i twórczą ekspresję w wyrażeniu i zrozumieniu ich uczuć, pomagając tym samym w akceptacji trudnej dla dziecka sytuacji wynikającej z roli pacjenta.

Pomimo wysiłków pracujących na oddziałach dziecięcych psychologów i pedagogów sytuacja psychologiczna dziecka w szpitalu jest bardzo trudna, a jej specyfika polega na tym, że nacisk położony musi być przede wszystkim na jak najszybsze przywrócenie mu zdrowia fizycznego. Tymczasem dla przyspieszenia procesu rehabilitacji szpitalnej i umożliwienia pełnego powrotu do zdrowia konieczne jest zadbanie o dobry stan psychiczny pacjenta, zwłaszcza małego.